Ukliďme Česko - Ukliďme naše lesy a vodní toky

 

Byť si myslíme, že máme vesnici krásnou a docela čistou, neboť se průběžně po nepořádných občanech uklízí, řekli jsme si, že vzhledem ke kráse myšlenky se připojíme k celorepublikové akci Ukliďme Česko a možná se nám to podaří ještě vylepšit.

 

V sobotu 18. 4. 2015 se na předem stanovených místech sešli dobrovolníci. Úklidová akce byla rozdělena na dvě menší, jedna probíhala v povodí řeky Morávky a druhá podél žermanického přivaděče.

 

Úklidové akce v povodí řeky Morávky se účastnilo 23 dobrovolníků z řad občanů, kteří vyčistili nivní lesy na pravém břehu řeky (levý břeh se nachází v katastru města Frýdek-Místek – Skalice). Účastníci měli sraz v 7:30 hodin před budovou obecního úřadu, kde jim byly rozdány pracovní rukavice a pytle na sběr odpadu. Tato početná skupina se ještě  rozdělila na dvě menší skupiny, jedna skupina započala s úklidem od katastrální hranice s obcí Nošovice, druhá skupina od katastrální hranice s obcí Vyšní Lhoty. Dobrovolníci obou skupin vytvořili rojnice a systematicky postupovali lesem směrem do středu obce, kde se u fotbalového hřiště setkali. Obě skupiny měly k dispozici dopravní prostředek (traktor s vlečkou a automobil s přívěsným vozíkem), kterým se dle možností roztříděné odpady průběžně odvážely do kontejnerů umístěných za budovou obecního úřadu. S ohledem na chladné počasí jsme upustili od opékání klobásy a úklid byl zakončen společným posezením v sále obecního úřadu, kde se podávaly koláče, káva a čaj. Jelikož účastníkům akce vyhládlo, malé pohoštění přišlo všem k duhu.

 

Úklidové akce podél žermanického přivaděče se účastnilo taktéž 23 dobrovolníků (10 členů Mysliveckého sdružení Nošovice – Lhoty, 2 dobrovolníci z řad občanů, 9 dětí a 2 vedoucí ze sportovního oddílu Medvídci SK Nošovice – Lhoty). Dobrovolníci měli sraz v 8:00 hodin u chaty Povodí Odry u žermanického přivaděče, kde obdrželi pracovní rukavice a pytle na sběr odpadu. „Medvídci“ se 2 vedoucími začali uklízet val kolem průmyslové zóny Nošovice. Myslivci vzali v rojnici „útokem“ lesy kolem žermanického přivaděče od katastrální hranice s Nošovicemi po katastrální hranici s Vyšními Lhotami. Zároveň hned popojížděl traktor s vlečkou, na kterou dobrovolníci ukládali rychle se plnící pytle s odpadem. Množstevně se nejvíce nasbíralo železa a skla. Velké množství odpadu se už nedalo z důvodu znečištění roztřídit. Skupina svou práci ukončila poté, co narazila a zlikvidovala pečlivě ukrytou „černou skládku“, která zde podle stavu železného šrotu existovala už desítky let. Traktorová vlečka se tak vrchovatě naplnila cca po 2,5 hodinách práce. Odměnou účastníkům byla grilovaná klobása a malé občerstvení v prostorách myslivecké usedlosti jednoho z členů sdružení, pro nejmladší účastníky zde byla ještě pro zpestření připravena střelba se vzduchovky a ukázka výcviku psa v norování.

 

Odpady byly tříděny už v průběhu sběru na plast, sklo, železo, nebezpečný odpad a směsný komunální odpad. Znečištěné plasty byly sesbírány po dohodě s FS a. s. samostatně ke zpracování na palivo. Celkem se vysbíralo 2,52 t směsného komunálního odpadu, 0,380 t plastu, 0,630 t železa. Na odvoz ještě čeká 30 pneumatik a 9 pytlů nebezpečného odpadu (lepenka, eternit apod.).

 

Odměnou účastníkům akce bylo nejen malé pohoštění, ať už formou grilované klobásy či dobrovolně upečených koláčů, dětem pak doprovodný program, ale i krásné překvapení v podobě zcela z ničeho zjevivší se nevěsty a ženicha v doprovodu svědků na svatební cestě za svatebním obřadem vedoucí po okraji nalezené černé skládky. Snoubenci přislíbili, že se příští rok také zúčastní akce Ukliďme Česko, aby ne, vždyť i místo jejich sňatku v přírodě pod dubem ledasčemu napovídalo. Posléze jsme se dozvěděli, že snoubenci patří k příznivcům Hnutí Duha.

 

Akce se opravdu i přes chladné počasí zdařila. Lesy a vodní toky si jistě oddechly od tíhy odpadků a pokud někde zůstalo něco přehlédnuto, jarní příroda to skryje pod svým zeleným závojem. Jen si říkáme, kdyby se tak krásně daly „vygruntovat“ i mezilidské či mezinárodní vztahy, to by bylo na světě hned veseleji.

" />


Kontakt
Obecní úřad Nižní Lhoty
Nižní Lhoty 71
739 51 Dobrá

Tel./fax:
+420 558 642 127

E-mail:

Úřední hodiny:
Pondělí  8:00 - 17:00
Středa 13:00 - 17:00

Bankovní spojení:
Komerční banka a.s.
č. ú. 29026-781/0100

ID datové schránky:
nztbiz5

Kalendář akcí
«Srpen 2021»
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kalendář akcí


Další předpověď | Kvalita ovzduší

Dnes je 20. srpen 2021 kalendář jmen